Osteoartróza

Osteoartróza je jedním z nejběžnějších nezánětlivých onemocnění kloubů. Postihuje zejména velké, tzv. váhonosné klouby (kyčelní, kolenní kloub), projevuje se však i při dalších kloubech, jako je ramenní kloub. Osteoartróza může být vyvolána lokálním opotřebením kloubu, který vede čas od času k bolestivému zánětu. Při osteoartróze začíná chrupavka pokrývající povrch kloubních kostí vstupujících do kloubů (čili kloubní chrupavka) degenerovat; přitom vzniká bolest a otok.

Přestože osteoartróza postihuje ramenní kloub méně často než např. koleno nebo kyčel, není toto onemocnění neobvyklé. Při osteoartróze ramene dochází k zúžení kloubní štěrbiny mezi hlavicí pažní kosti a jamkou lopatky. Postupné degenerativní změny na chrupavkách a kostech ramene způsobují snížení jeho pohyblivosti a bolest. Sekundární osteoartritida vzniká i následkem jiných onemocnění, jako například po opakovaných úrazech, po operacích na kloubu nebo při vývojových poruchách kloubů.

Degenerace kloubu může být urychlena vrozenou vadou, poraněním, infekcí, velkou roli hraje i obezita, ale např. i zaměstnání, kdy je kloub dlouhodobě zatěžován v důsledku opakované činnosti. Chrupavka „eroduje“, resp. opotřebovává se s postupujícím věkem člověka a postihuje nejčastěji osoby ve věku okolo 60 let, výjimkou však nejsou mladší ročníky (od 45-50 let).

Typickými projevy osteoartrózy ramene je snížení pohyblivosti zejména při rotaci v rameni, bolest při pohybech ramen, otok a zarudnutí kloubu, vyšší teplota v okolí kloubu. Bolest se projevuje v klidu, ale i při spánku.

Pro léčbu bolesti ramenního kloubu při pokročilé osteoartróze v stadiích 3 a 4 poskytujeme na pracovištích EuroPainClinics inovativní miniinvazivní výkon „Pulzní radiofrekvence s následnou kryoablací„. Při osteoartróze v stádiích 1 a 2 poskytujeme moderní regenerativní léčbu autologní obohacenou plazmou, aplikovanou pod precizní a bezpečnou RTG navigací.

Rizikové faktory pro vznik osteoartrózy (OA)

  • Věk – riziko vzniku OA se zvyšujícím se věkem
  • Pohlaví – OA postihuje častěji ženy než muže (bez zjevné příčiny)
  • Obezita – zvýšená hmotnost znamená zvýšenou zátěž kloubů a může být příčinou zánětu kloubů a okolních tkání
  • Opakované nadměrné zatěžování kloubu – nadměrná zátěž při pracovní činnosti i sportu
  • Zranění – zranění ať už při sportu, v důsledku nehody, pracovního či jiného úrazu zvyšuje riziko vzniku OA
  • Genetický faktor
  • Kostní deformity
  • Metabolická onemocnění aj.

Odešlete bezplatnou E-konzultaci